Spring School Games - Well done Croydon Schools!

Posted in News

We are proud to publish details of the results achieved by Croydon Primary and Secondary Schools during the recent Spring School Games Level 3 Finals.

School Games events are run every Spring and Summer culminating in a multisport finals day at Crystal Palace National Sports Centre, with over 2000 children competing in last years events from the 33 London Boroughs. 

Our borough is currently in third place in the Secondary School Shield standings due to the number of Croydon teams actively participating in School Games events. We are also currently in 9th place for the open competition Jubilee Trophy due the results we have achieved so far!

So well done to all the Croydon Schools that participated at these Spring Finals!

We also give a special mention to all our sports leaders who worked so hard to offer participants a memorable experience alongside local secondary schools and sports clubs.  

Here are our results..

PRIMARY EVENTS                                               SCHOOL                                                          PLACE    
Football (Year 5&6 Best) The Minster Junior School 5TH
Football (Year 5&6 Girls) St James the Great 5TH 
Quicksticks Hockey (Year 5&6 Mixed)  St Aidan's RC Primary 13TH 
Netball - Hi 5 (Year 5&6 Mixed) Whitehourse Manor Junior School 13TH 
Sportshall Athletics (Year 5&6 Mixed) The Minster Junior School 13TH 
Tag Rugby (Year 5&6 Mixed) Gresham Primary 4TH 
     

SECONDARY EVENTS

SCHOOL

PLACE 

Badminton (KS3 Girls) Woodcote High 4th
Badminton (KS3 Boys) Royal Russell

9th 

Badminton (KS4 Girls) Woodcote High 9th

Badminton (KS4 Boys)

Woodcote High 9th
Basketball (U14 Girls) Harris Academy South Norwood 9th
Basketball (U14 Boys) Harris Academy South Norwood  5th
Basketball (U16 Girls) The Archbishop Lanfranc Acamdey 5th
Basketball (U16 Boys) Harris Academy South Norwood 2nd 
Dance (KS4 Mixed) Archbishop Tenison's School 14th
Handball (U13 Girls) Woodcote High School 19th 
Handball (U13 Boys) Woodcote High School 11th 
Handball (U15 Girls) Woodcote High School 2nd 
Handball (U15 Boys) The Quest Academy 16th
Netball (Year 7 Mixed) Croydon High School 2nd 
ParaGames Tennis (Year 7-9, Mixed) Bensham Manor School 4th
Rugby - Contact (Year 7&8 Girls) Coloma High School 13th 
Sportshall Athletics (Year 7 Girls) Harris City Academy Crystal Palace 21st 
Sportshall Athletics (Year 7 Boys) Harris City Academy Crystal Palace 4th 
Sportshall Athletics (Year 8 Girls) Harris City Academy Crystal Palace 21st 
Sportshall Athletics (Year 8 Boys) Harris Academy South Norwood 8th
Volleyball (U15 Girls) Woodcote High School 13th 
Volleyball (U15 Boys) Thomas More School 17th 

 

Fanfest

The following schools took part in the School Games Fanfest:

  • Howard Primary
  • St Joseph's Junior School
  • Robert Fitzroy Academy
  • Purley Oaks Primary

Rugby Megafest

  • Margaret Roper Catholic Primary 

Sticker Design Competition

  • St James the Great RC Nursery School (a winning design!)
  • Woodside Primary
  • St Joseph's

Games Force Teams

  • Harris Academy South Norwood
  • Royal Russell School
  • The Quest Academy
  • Norbury Manor Business & Enterprise College

 

We look forward to building on Croydon's success in the forthcoming summer events!